2015-02-16 Av Simon Rybrand 0 kommentarer
Här på Matematikvideo jobbar vi ganska mycket just nu med att fylla på och utveckla våra övningsfrågor till varje lektion. Vi tror att det är ett bra sätt att effektivt se om man förstår ett område men också att lära sig mer än vad som sägs i videon.
En av de matematiklärare som hjälper oss med detta är Magnus Delin och vi tyckte därför det var kul att lyfta fram honom i vår blogg och ställa några väl valda frågor. Bland annat om hur man lär sig matematik på gymnasiet så effektivt som möjligt.
Jag är ungen som ville bli astronaut, sen kemist, robotbyggare, ingenjör och sen matematiklärare. Nu är jag en 30-årig skåning i Göteborg som jobbar med matematikundervisning, utveckling och marknadsföring. Det såg jag inte framför mig som barn!
Gymnasielärarutbildning med behörighet i matematik och religion. Pluggade teknik på gymnasiet.
Personer som vågar testa nya saker och inte ger upp.
Att jag får varje dag umgås med ungdomar som är mitt i sin utbildning och utveckling. Det är roligt att få vara en inspirationskälla till mina elever och få höra dem säga ”Ahaa!” när de förstår och lär sig något nytt.
Jag har alltid gillat matematik och haft lätt för det, men under gymnasiet tyckte jag det började bli för svårt. Jag pluggande inte så mycket heller och till slut hoppade jag av den sista matematikkursen.
När jag började läsa matematik på högskola hade jag inte rört en matematikbok på fem år. Det var en liten chock men när jag kom in i det blev det väldigt roligt. Det var då jag förstod hur socialt matematik kan vara och hur utvecklande och filosofisk matematik egentligen är. Men det är tufft, det kräver att man pluggar mycket och gör sitt bästa.
Det handlar mycket om kontinuitet, alltså att jobba lite med matematiken varje dag så att du håller igång tankarna. Det är som att träna en sport, ha en hobby, spela instrument etc. Gör du det regelbundet så kommer du bli bättre och märka en skillnad efter ett tag, men gör du det endast ett fåtal gånger eller inte alls, då kommer du inte bli bättre på det.
Ett annat roligt men kanske inte så effektivt tips är att sitta tillsammans och plugga matematik. Ta några polare, sätt er på er skola, bibliotek eller var som helst, gärna med en whiteboard och sen snacka, räkna och lev matematik en stund. Det är socialt och det blir bara roligare ju bättre ni blir tillsammans.