...
Kurser Alla kurser Min kurs Min sida Min sida Provbank Mina prov Läromedel Blogg Hjälp & Guider Om oss Kontakt Nationella prov Gamla högskoleprov Screening Priser läromedel
Sök Mitt konto Logga ut Elev/lärare
-registrering
Logga in Köp Premium Köp Premium Prova gratis
Genom att använda den här sidan godkänner du våra användarvillkor, vår integritetspolicy och att vi använder cookies.
EXEMPEL I VIDEON
Lägg till som läxa
Lägg till som stjärnmärkt
  Lektionsrapport Repetera   Hjälp

Frågor hjälpmarkerade!

Alla markeringar försvinner.

Ta bort markeringar Avbryt
Kopiera länk Facebook X (Twitter) Repetera Rapportera Ändra status
KURSER  / 
Högskoleprovet matematik
 /   XYZ – del1

XYZ – del1

Endast Premium- användare kan rösta.
Författare:Simon Rybrand
Rapportera fel Redigera lektion Redigera text Redigera övning Redigera video Skapa thumbnails

Högskoleprovet

Här kan du testa dig själv på ett gammalt högskoleprov på delen XYZ. Provet är från den kvantitativa delen hösten 2011.

Till den här lektionen är det endast övningsuppgifter och ingen video. Du startar övningarna genom knappen ”starta”.

Kommentarer

Radman Tahmasebi

Många av metoderna som används för att komma fram till rätt svar är alldeles för tidskrävande. Den här typen av uppgift har man cirka 1 minut på sig att lösa på högskoleprovet. Ett exempel är uppgift tio. Istället för att ”testa varje punkt tills du får rätt svar” kan man utesluta två av de alternativen som innehåller P eftersom att både x och y koordinaten är positiva och att addera två positiva tal kommer ge oss ett positivt resultat och inte noll. När svaren på de här frågorna är formulerade på det här sättet ger det tyvärr inte mycket hjälp med den ”listighet” som krävs på högskoleprovet.

Karl

Hej! Denna fråga är från höstens högskoleprov, provpass 5, fråga 2.

5^33 är ett heltal. Vilken entalssiffra har heltalet?

A: 0
B: 1
C: 5
D: 9

Hur kan man räkna ut denna typ av fråga??

Arsema Kifle

tack sa mycket, det hjalpte!

Arsema Kifle

hej, kan du forklara fraga 9 pa ett annat satt?
tack pa forhand!

natalie mirzayi

Hej fråga 11 förstår jag inte alls, kan du förklara lite tydligare ?

Samuel Bahta

Tack Simon, lätt följa och förstå bra material … 🙂

ida

Hej.

På fråga tolv så hänger jag inte med på detta
4/9=x/72 och sedan löser dom ut x så att det blir x=(72×4)/9

Hur kommer det sig att man kan lösa ut x på det viset? Vilka regler gäller?

annelie.b

Hej!
Förstår inte förklaringen till svaret här nedan. Hur ska man veta att ”Det innebär att du multplicerar ett heltal med det närmast efterföljande heltalet” – vilka regler gäller här? Hur ska man tänka? Tack på förhand. /Annelie

Fråga 5
”Antag att y = x(1+x) där x är ett positivt heltal. Vilket svarsförslag är ett möjligt värde på y? Du svarade tyvärr fel
Ditt svar:
Rätt Svar: 20

Förklaring
Här multipliceras x med x+1. Det innebär att du multplicerar ett heltal med det närmast efterföljande heltalet, tex:
1⋅2=2
2⋅3=6
3⋅4=12
4⋅5=20
Rätt svar är 20.”

johannawallstrom

Hej!
Alltså fråga 12, hur kommer jag fram till 4/9 av 64/144??
Är helt uttömd
Tack för bra materiel!

fiaia

Snälla rara, kan du inte förstora upp bilderna lite, det är galet svårt att se, speciellt x y och z i talen?

Milan

Hej!
I uppgift 12 står det att trianglarna är likformiga, men det står ingenting om att de är liksidiga. Så därför kan man inte anta att även basen är 12cm lång eller hur? Den kan väl lika gärna vara 13 o höjden 11.077?

BotenAnnie

fråga 11 .. kan du förklara varför resten alltid blir positivt? jag kan inte se sambanden där hur du tänker.

Alwisw

Hej!
Nu tänker jag vara lite besvärlig och kommentera 3 av uppgifterna.

På 6:an tänkte jag att roten ur 50 låg närmast roten ur 49 – ett tal jag kan med huvudräkning. Och efter beräkning låg 5√2 helt enkelt närmast. Är detta ett hållbart sätt att tänka?

På 10:an löste jag ut y ur ekvationen och gjorde om formeln till y=kx+m och fick då att y=-3/4 x och drog slutsatsen att linjen inte skär y-axeln i någon punkt och tänkte då att Q och R ligger på linjen. Detta visade sig vara helt fel. Man ska alltså inte lösa ut y, eller har jag missförstått att det här y=-3/4x Inte betyder att linjen inte skär y-axeln?

Till sist – 12:an: Här tänkte jag att för stora triangeln beräknas arean: 12xb/2 = 72 cm vilket ger att b=12 och att man då p.g.a likformigheten kan beräkna basen på lilla triangeln med 12 x 8/12 = 8 vilket sen ger att 8×8/2=32 cm2. Hade jag bara tur att detta ledde fram till rätt resultat eller kan man tänka såhär? Verkade som att förklaringen ni gav var mycket smidigare.

    Ed

    Jag har inget med den här sidan att göra men tänkte att jag kunde försöka svara dig så gott det går ändå.

    Visst kan det vara hållbart att tänka så men jag skulle uppmana att tänka så här istället: √50=√(25*2)=5√2 då √25=2. Hoppas du förstod tankegången.

    När jag löste uppgift 10 gjorde jag likadant och fick att y=-3x/4. Du säger att den inte skär y-axeln vilket är fel. Räta linjens ekvation säger att y=kx+m där m är skärningspunkten på y-axeln. I vårt fall, uppg 10, har vi ett värde på m som är 0. Dvs den skär i origo och därför blir svaret Q och S.

    På uppg 12 kan du resonera på båda sätten.

Littleprincess

Finns inte dom här talen som genomgång?

jonas

Undrar angående uppgift 12. Skall man bortse ifrån att arean aldrig kan vara 72cm2 i en sådan triangel med sidorna 12, höjden kan väl inte bli samma som sidorna?? Lite förvirrande.

    jonas

    Sorry läste fel, trodde dom var liksidiga….

Mikael

Hej!

Fråga 10. Hur kommer det sig att P => 3⋅4+4⋅4=25 och inte 3⋅3+4⋅4=25

Är det bara en felslagning av tangent från din sida eller är det något jag missat? Matte är inte min starka sida.

Daniel

Fråga 10: Jag förstår Q och S, men på P och R får jag 25 respektive minus 25.

Matilda

Hej!
Angående svaret på fråga 12. Det är väl B) 32cm2? vilket går att läsa i officiella facit för provet. Lösningen är väl helt enkelt 8×8=64/2=32.

Det är därför fel svar i detta prov. (och kan bli lite förvirrande hur man egentligen ska lösa uppgiften).


Endast Premium-användare kan kommentera.

██████████████████████████
████████████████████████████████████████████████████

Så hjälper Eddler dig:
Videor som är lätta att förstå Övningar & prov med förklaringar
Allt du behöver för att klara av provet
Så hjälper Eddler dig:
Videor som är lätta att förstå Övningar & prov med förklaringar
Allt du behöver för att klara av provet
Din skolas prenumeration har gått ut!
Påminn din lärare om att förnya eller fortsätt plugga med Eddler på egen hand.
Så funkar det för:
Elever/Studenter Lärare Föräldrar
Din skolas prenumeration har gått ut!
Förnya er prenumeration. Kontakta oss på: info@eddler.se