...
Kurser Alla kurser Min kurs Min sida Min sida Provbank Mina prov Läromedel Blogg Guider Om oss Kontakt Nationella prov Gamla högskoleprov Läxhjälp matematik Priser
Sök Mitt konto Logga ut Elev/lärare
-registrering
Logga in Köp Premium Köp Premium Prova gratis
Genom att använda den här sidan godkänner du våra användarvillkor, vår integritetspolicy och att vi använder cookies.
EXEMPEL I VIDEON
Lägg till som läxa
Lägg till som stjärnmärkt
  Lektionsrapport   Hjälp

Frågor hjälpmarkerade!

Alla markeringar försvinner.

Ta bort markeringar Avbryt
Kopiera länk Facebook X (Twitter) Repetera Rapportera Ändra status
KURSER  / 
Nationellt prov åk 9, 2014, DEL D
    /        ██████████████████████████

Nationellt prov åk 9, 2014, DEL D

Endast Premium- användare kan rösta.
Författare:Simon Rybrand

██████████████████████████
████████████████████████████████████████████████████

X-uppgifter (12)

  • Du ska nu få följa Erik, Liam och Amy i skolan och på deras fritid.

    Tänk på att vid bedömningen av ditt arbete kommer läraren att ta hänsyn till

    • vilka matematiska kunskaper du har visat
    • hur väl du har visat ditt resonemang
    • hur väl du har redovisat ditt arbete.

  • 17. Premium

    Redigera uppgift Rapportera fel Ändra till korrekt
    (3/0/0)
    E C A
    B
    P 1
    PL
    M 1
    R
    K 1
    M NP INGÅR EJ Uppgift från prov

    I skolans matsal äter $460$460 personer lunch varje dag. En dag kan man välja
    mellan lasagne, fiskgratäng och pastasallad. Av de som äter i matsalen så
    väljer $60\text{ }\%$60 % lasagne och $150$150 personer väljer fiskgratäng. Hur många
    personer väljer pastasallad?

    Svar:
    Ditt svar:
    Rätt svar:
    (Korrekta varianter)
    {[{correctAnswer}]}
    Bedömningsanvisningar/Manuell rättning
    Klicka i rutorna och bedöm ditt svar.
    • Rättad
    • +1
    • Rättad
    Dela med lärare
    Rättar...
  • 18. Premium

    Redigera uppgift Rapportera fel Ändra till korrekt
    (3/0/0)
    E C A
    B
    P 1
    PL
    M 1
    R
    K 1
    M NP INGÅR EJ Uppgift från prov

    Liam och Amy planerar en temakväll för föräldrar på skolan. Det ska
    finnas fruktskålar i varje klassrum.

    I en skål ska det finnas $5$5 apelsiner, $8$8 bananer och $12$12 äpplen. I en
    fruktlåda finns totalt $400$400 frukter. Förhållandet mellan de olika frukterna
    är detsamma i fruktlådan som i skålen. Hur många frukter av varje sort
    finns det i fruktlådan?

    Svar:
    Ditt svar:
    Rätt svar:
    (Korrekta varianter)
    {[{correctAnswer}]}
    Bedömningsanvisningar/Manuell rättning
    Klicka i rutorna och bedöm ditt svar.
    • Rättad
    • +1
    • Rättad
    Dela med lärare
    Rättar...
  • 19. Premium

    Redigera uppgift Rapportera fel Ändra till korrekt
    (2/1/0)
    E C A
    B
    P 1 1
    PL
    M 1
    R
    K
    M NP INGÅR EJ Uppgift från prov

    Erik vill baka eget bröd. Han köper en bakmaskin som kostar $495$495 kr.
    Ingredienserna till ett helt bröd kostar $17$17  kr. I affären kostar ett liknande
    bröd $29$29 kr. Hur många hela bröd behöver han minst baka för att spara
    in vad bakmaskinen kostade?

    Svar:
    Ditt svar:
    Rätt svar:
    (Korrekta varianter)
    {[{correctAnswer}]}
    Bedömningsanvisningar/Manuell rättning
    Klicka i rutorna och bedöm ditt svar.
    • Rättad
    • +1
    • Rättad
    Dela med lärare
    Rättar...
  • 20. Premium

    Redigera uppgift Rapportera fel Ändra till korrekt
    (1/2/0)
    E C A
    B
    P 1 1
    PL
    M
    R
    K 1
    M NP INGÅR EJ Uppgift från prov

    Amy och Liam går och fikar. Amy köper två bullar och två glas juice.
    Hon betalar $74$74 kr. Kunden före henne köper ett glas juice och två bullar
    och betalar $53$53 kr. Liam vill gärna veta vad en bulle kostar. Vad kostar
    en bulle?

    Svar:
    Ditt svar:
    Rätt svar:
    (Korrekta varianter)
    {[{correctAnswer}]}
    Bedömningsanvisningar/Manuell rättning
    Klicka i rutorna och bedöm ditt svar.
    • Rättad
    • +1
    • Rättad
    Dela med lärare
    Rättar...
  • 21. Premium

    Redigera uppgift Rapportera fel Ändra till korrekt
    (1/1/0)
    E C A
    B
    P
    PL
    M
    R 1 1
    K
    M NP INGÅR EJ Uppgift från prov

    Amy och Liam funderar över miljön och alla sopor som vi människor
    slänger. I skolan har de studerat hur mycket hushållsavfall som slängs
    i Nordens olika länder under ett år.

    I varje diagram finns fyra av länderna med.

    a) Titta i diagram $1$1. Ungefär hur många procent av hushållsavfallet
    utgör Sveriges andel?

    b) Förklara varför Sveriges andel är olika i de båda diagrammen.

    Svar:
    Ditt svar:
    Rätt svar:
    (Korrekta varianter)
    {[{correctAnswer}]}
    Bedömningsanvisningar/Manuell rättning
    Klicka i rutorna och bedöm ditt svar.
    • Rättad
    • +1
    • Rättad
    Dela med lärare
    Rättar...
  • 22. Premium

    Redigera uppgift Rapportera fel Ändra till korrekt
    (1/2/0)
    E C A
    B 1
    P 1
    PL
    M 1
    R
    K
    M NP INGÅR EJ Uppgift från prov

    Erik och Liam har fått en låda med salamikorvar för att sälja så att de
    kan tjäna pengar till en klassresa. När Erik har sålt $\frac{1}{3}$13  av alla korvarna
    och Liam har sålt $\frac{1}{4}$14  av alla korvarna, så återstår det $15$15 salamikorvar.
    Hur många salamikorvar fanns det från början i lådan?

    Svar:
    Ditt svar:
    Rätt svar:
    (Korrekta varianter)
    {[{correctAnswer}]}
    Bedömningsanvisningar/Manuell rättning
    Klicka i rutorna och bedöm ditt svar.
    • Rättad
    • +1
    • Rättad
    Dela med lärare
    Rättar...
  • 23. Premium

    Redigera uppgift Rapportera fel Ändra till korrekt
    (1/2/0)
    E C A
    B
    P 1 1
    PL
    M 1
    R
    K
    M NP INGÅR EJ Uppgift från prov

    Amy tänker blanda en sallad av $3$3 olika grönsaker. Hon har $5$5 olika
    grönsaker att välja mellan. På hur många olika sätt kan hon göra
    sin sallad?

    Svar:
    Ditt svar:
    Rätt svar:
    (Korrekta varianter)
    {[{correctAnswer}]}
    Bedömningsanvisningar/Manuell rättning
    Klicka i rutorna och bedöm ditt svar.
    • Rättad
    • +1
    • Rättad
    Dela med lärare
    Rättar...
  • 24. Premium

    Redigera uppgift Rapportera fel Ändra till korrekt
    (0/2/1)
    E C A
    B
    P 1
    PL
    M
    R 1 1
    K
    M NP INGÅR EJ Uppgift från prov

    Bilden är inte skalenligt ritad.

    Liam ska göra modeller av två matlådor. De ska tillverkas i samma
    material. Alla längdmått på den stora matlådan är $3$3 gånger så långa som
    på den lilla matlådan.

    Liam påstår att den stora lådans volym är $9$9 gånger större än den lilla
    lådans volym. Stämmer det? Motivera ditt svar.

    Svar:
    Ditt svar:
    Rätt svar:
    (Korrekta varianter)
    {[{correctAnswer}]}
    Bedömningsanvisningar/Manuell rättning
    Klicka i rutorna och bedöm ditt svar.
    • Rättad
    • +1
    • Rättad
    Dela med lärare
    Rättar...
  • 25. Premium

    Redigera uppgift Rapportera fel Ändra till korrekt
    (0/4/2)
    E C A
    B 2
    P
    PL
    M 2
    R
    K 2
    M NP INGÅR EJ Uppgift från prov

    Att gå på kafé har de senaste åren blivit alltmer populärt i Sverige och
    kaféernas totala inkomster har ökat.

    a) Med hur många procent har de totala inkomsterna ökat från år $2007$2007 
    till år $2011$2011?

    b) Man tror att de totala inkomsterna kommer att öka med ungefär 
    $7\text{ }\%$7 % per år från och med år $2011$2011. Hur mycket kommer då kaféernas
    totala inkomster att vara år $2016$2016?

    Svar:
    Ditt svar:
    Rätt svar:
    (Korrekta varianter)
    {[{correctAnswer}]}
    Bedömningsanvisningar/Manuell rättning
    Klicka i rutorna och bedöm ditt svar.
    • Rättad
    • +1
    • Rättad
    Dela med lärare
    Rättar...
  • 26. Premium

    Redigera uppgift Rapportera fel Ändra till korrekt
    (1/2/1)
    E C A
    B 1
    P 1 1 1
    PL
    M
    R
    K
    M NP INGÅR EJ Uppgift från prov

    En affär säljer en chokladkaka som väger $200$200 g
    och kostar $25$25 kr. Storleken på chokladkakan
    ändras så att den nya chokladkakan väger $10\text{ }\%$10 % 
    mer. Affären höjer samtidigt priset på den nya
    chokladkakan med $30\text{ }\%$30 %. Med hur många
    procent förändras kilopriset?

    Svar:
    Ditt svar:
    Rätt svar:
    (Korrekta varianter)
    {[{correctAnswer}]}
    Bedömningsanvisningar/Manuell rättning
    Klicka i rutorna och bedöm ditt svar.
    • Rättad
    • +1
    • Rättad
    Dela med lärare
    Rättar...
  • 27. Premium

    Redigera uppgift Rapportera fel Ändra till korrekt
    (1/4/2)
    E C A
    B
    P 1 1
    PL
    M 2 1
    R
    K 1 1
    M NP INGÅR EJ Uppgift från prov

    Klass $9B$9B ordnar en sommarfest för att samla in pengar till ett barnhem.
    Under de senaste åren har klassen ordnat liknande fester.

    Förra året betalade festdeltagarna totalt $8\text{ }380$8 380 kr. Vuxna betalade 
    $120$120 kr och barn $50$50 kr för att gå på festen. Amy vill veta hur många
    vuxna och barn som var med på festen och Erik hjälper henne därför att
    ställa upp följande ekvation: $50\cdot x+120\cdot\left(92-x\right)=8\text{ }380$50·x+120·(92x)=8 380 

    a) Vad står x för? Endast svar krävs.

    b) Hjälp Bea att lösa ekvationen och redovisa din lösning.

    c) Hur många vuxna och hur många barn kom på festen?

    Svar:
    Ditt svar:
    Rätt svar:
    (Korrekta varianter)
    {[{correctAnswer}]}
    Bedömningsanvisningar/Manuell rättning
    Klicka i rutorna och bedöm ditt svar.
    • Rättad
    • +1
    • Rättad
    Dela med lärare
    Rättar...
  • 28. Premium

    Redigera uppgift Rapportera fel Ändra till korrekt
    (0/2/3)
    E C A
    B
    P 1 1
    PL
    M 1 1
    R
    K 1
    M NP INGÅR EJ Uppgift från prov

    Amy och Liam brukar gå till gymmet och träna. Där kan man antingen
    betala $100$100 kr per besök eller så kan man köpa ett medlemskort för att
    sedan betala en lägre avgift varje gång man tränar. Amy och Liam väljer
    att köpa varsitt medlemskort.

    Ett år tränade Liam $34$34 gånger och Amy tränade $26$26 gånger. Liam
    betalade $2\text{ }820$2 820 kr totalt för medlemskort och avgifter och Amy betalade 
    $2\text{ }180$2 180 kr totalt för medlemskort och avgifter. Hur mycket betalade de
    varje gång de tränade och vad kostade medlemskortet?

    Svar:
    Ditt svar:
    Rätt svar:
    (Korrekta varianter)
    {[{correctAnswer}]}
    Bedömningsanvisningar/Manuell rättning
    Klicka i rutorna och bedöm ditt svar.
    • Rättad
    • +1
    • Rättad
    Dela med lärare
    Rättar...
Så hjälper Eddler dig:
Videor som är lätta att förstå Övningar & prov med förklaringar
Allt du behöver för att klara av nationella provet
Så hjälper Eddler dig:
Videor som är lätta att förstå Övningar & prov med förklaringar
Allt du behöver för att klara av nationella provet
Din skolas prenumeration har gått ut!
Påminn din lärare om att förnya eller fortsätt plugga med Eddler på egen hand.
Så funkar det för:
Elever/Studenter Lärare Föräldrar
Din skolas prenumeration har gått ut!
Förnya er prenumeration. Kontakta oss på: info@eddler.se