KURSER  / 
Matematik 1a
/  Nationellt prov Ma1a HT 2013

Nationellt Prov Matematik 1a ht 2013 DEL C

Författare:Simon Rybrand

Här kan du göra DEL C på det nationella provet till kurs Matematik 1a. Provet genomfördes ht 2013. I det här provet löser du först uppgifterna på egen hand och när det rättas får du tips och fullständiga förklaringar på alla uppgifter.

  • 1.

    (3/5/2)
    E C A
    B
    P 1
    PL 2
    M 2 1
    R 1
    K 2 1
    M NP

    Dela ut reklamblad

    Oskar och Martin har fått ett arbete under två veckor på sommarlovet. Arbetet består i att dela ut reklamblad. Reklambladen levereras hem till Oskar på måndag morgon.

    Han börjar dela ut reklambladen redan på måndagen. Martin är bortrest och kan bara arbeta på tisdag, onsdag och torsdag den andra veckan och då i sammanlagt ungefär 20 timmar.

    När de arbetar tillsammans märker Oskar att Martin arbetar snabbare. Martin delar i genomsnitt ut 200 reklamblad i timmen och Oskar delar ut ca 150 reklamblad i timmen. På torsdag eftermiddag är de klara.

    På fredag morgon hämtar Oskar lönen på 5 000 kr och börjar fundera på hur mycket pengar han ska ge till Martin. 

    • Gör två olika förslag och beräkna hur pengarna ska fördelas mellan Oskar och Martin.

      För att kunna lösa uppgiften måste du bestämma vissa saker själv. Motivera med resonemang och beräkningar varför du fördelar pengarna som du gör.

    Svar:
    Rättar...
Så hjälper Eddler dig:
Videor som är lätta att förstå Övningar & prov med förklaringar
Allt du behöver för att klara av nationella provet
Så hjälper Eddler dig:
Videor som är lätta att förstå Övningar & prov med förklaringar
Allt du behöver för att klara av nationella provet