...
Kurser Alla kurser Min kurs Min sida Min sida Provbank Mina prov Läromedel Blogg Hjälp & Guider Om oss Kontakt Nationella prov Gamla högskoleprov Screening Priser
Sök Mitt konto Logga ut Elev/lärare
-registrering
Logga in Köp Premium Köp Premium Prova gratis
Genom att använda den här sidan godkänner du våra användarvillkor, vår integritetspolicy och att vi använder cookies.
EXEMPEL I VIDEON
Lägg till som läxa
Lägg till som stjärnmärkt
  Lektionsrapport   Hjälp

Frågor hjälpmarkerade!

Alla markeringar försvinner.

Ta bort markeringar Avbryt
Kopiera länk Facebook X (Twitter) Repetera Rapportera Ändra status
KURSER  / 
Inför nationella provet - Årskurs 6
 /   Nationellt prov Årskurs 6 – 2016

Nationellt Prov Matematik Åk 6 vt 2016 DEL E

Endast Premium- användare kan rösta.
Författare:Simon Rybrand

██████████████████████████
████████████████████████████████████████████████████

X-uppgifter (1)

  • 34. Premium

    Redigera uppgift Rapportera fel Ändra till korrekt
    (5/5/5)
    E C A
    B 2 2 2
    P
    PL
    M 1
    R 1 2 2
    K 1 1 1
    M NP INGÅR EJ Uppgift från prov

    a) Samira köper $1,5$1,5 kg gula äpplen. Hur mycket ska hon betala?
    Visa hur du löser uppgiften.

    b) Här ser du en tabell som hör till de gula äpplena. Fyll i tabellen.

    I diagrammet finns två linjer inritade.

    c) Du har $45$45 kr. Hur många kilogram gröna äpplen kan du köpa?

    d) Rita en linje för de gula äpplena.

    e) Kevins mamma har köpt en sorts äpplen. På påsen sitter en lapp där det står:

    Har hon köpt gröna, röda eller gula äpplen?
    Motivera ditt svar.

    II. Olika frukter

    a) Här ser du ett diagram som visar priset per kilogram för apelsiner.

    Citroner är dyrare per kilogram jämfört med apelsiner.

    Vilket av diagrammen A–E visar priset per kilogram för citroner?
    Motivera ditt svar.

    b) Här ser du diagram F. Beskriv vad diagram F visar.

    III. Fruktaffären

    I en fruktaffär finns det påsar med olika frukter. I påsarna finns päron, bananer eller någon annan frukt. Diagrammet visar olika påsar med olika frukter.

    a) Vilka två påsar väger lika mycket?

    b) Vilka två påsar har samma pris per kilogram?
    Förklara hur du med hjälp av diagrammet kan veta det.

    c) Påse G har samma pris per kilogram som påse A, men den väger mer. Skriv ett G för påse G i diagrammet. Förklara varför du skriver G just där.

    Svar:
    Ditt svar:
    Rätt svar:
    (Korrekta varianter)
    {[{correctAnswer}]}
    Bedömningsanvisningar/Manuell rättning
    Klicka i rutorna och bedöm ditt svar.
    • Rättad
    • +1
    • Rättad
    Dela med lärare
    Rättar...
Så hjälper Eddler dig:
Videor som är lätta att förstå Övningar & prov med förklaringar
Allt du behöver för att klara av provet
Så hjälper Eddler dig:
Videor som är lätta att förstå Övningar & prov med förklaringar
Allt du behöver för att klara av provet
Din skolas prenumeration har gått ut!
Påminn din lärare om att förnya eller fortsätt plugga med Eddler på egen hand.
Så funkar det för:
Elever/Studenter Lärare Föräldrar
Din skolas prenumeration har gått ut!
Förnya er prenumeration. Kontakta oss på: info@eddler.se