...
Kurser Alla kurser Min kurs Min sida Min sida Provbank Mina prov Läromedel Blogg Hjälp & Guider Om oss Kontakt Nationella prov Gamla högskoleprov Screening Priser
Sök Mitt konto Logga ut Elev/lärare
-registrering
Logga in Köp Premium Köp Premium Prova gratis
Genom att använda den här sidan godkänner du våra användarvillkor, vår integritetspolicy och att vi använder cookies.
EXEMPEL I VIDEON
Lägg till som läxa
Lägg till som stjärnmärkt
  Lektionsrapport   Hjälp

Frågor hjälpmarkerade!

Alla markeringar försvinner.

Ta bort markeringar Avbryt
Kopiera länk Facebook X (Twitter) Repetera Rapportera Ändra status
KURSER  / 
Inför nationella provet - Årskurs 6
 /   Nationellt prov Årskurs 6 – 2017

Nationellt Prov Matematik Åk 6 vt 2017 DEL C

Endast Premium- användare kan rösta.
Författare:Simon Rybrand

██████████████████████████
████████████████████████████████████████████████████

X-uppgifter (9)

  • På uppgifterna i delprovet ska du redovisa hur du löser dem. Dina redovisningar ska vara så tydliga att någon annan kan läsa och förstå vad du menar.

    Om du gör dina beräkningar på miniräknaren ska du redovisa dem. Du kan få poäng för delvis löst uppgift.

    Läraren kommer att bedöma:
    • Hur du löser uppgifter.
    • Vilka kunskaper du visar om matematiska begrepp.
    • Vilka metoder du väljer och hur du använder dem.
    • Hur väl du redovisar ditt arbete.
    • Hur väl du använder ett matematiskt språk.

    Du kommer att få möta Leo, Maja, Kevin och Samira som går i årskurs 6. På deras skola ska alla klasser tillsammans ordna en marknad för eleverna och deras familjer. En grupp med elever från olika årskurser har fått ansvar att planera marknaden.

    Det kommer att bli försäljning av olika saker som eleverna har gjort, uppträdanden, loppis, lekar och tävlingar. Det kommer också att finnas ett litet kafé.

    Pengarna de tjänar på marknaden ska gå till en insamling för välgörenhet. Några klasser har redan samlat in pengar på olika sätt under läsåret.

  • 18. Premium

    Redigera uppgift Rapportera fel Ändra till korrekt
    (2/0/0)
    E C A
    B
    P
    PL
    M 1
    R
    K 1
    M NP INGÅR EJ Uppgift från prov

    Samira och Leo ska göra karameller. De köper tre burkar citronsyra, två flaskor karamellfärg och tre burkar päronsmak.
    Hur mycket kostar ingredienserna tillsammans?
    Visa hur du löser uppgiften.

    Svar:
    Ditt svar:
    Rätt svar:
    (Korrekta varianter)
    {[{correctAnswer}]}
    Bedömningsanvisningar/Manuell rättning
    Klicka i rutorna och bedöm ditt svar.
    • Rättad
    • +1
    • Rättad
    Dela med lärare
    Rättar...
  • 19. Premium

    Redigera uppgift Rapportera fel Ändra till korrekt
    (1/1/0)
    E C A
    B
    P
    PL
    M 1 1
    R
    K
    M NP INGÅR EJ Uppgift från prov

    Klass $6$6C ska sälja påsar med bröd för $20$20 kr/påse.
    Innan de börjar sälja har de $380$380 kr i växel.
    När dagen är slut finns det $3\text{ }240$3 240 kr i kassan.
    Hur många påsar med bröd har de sålt?
    Visa hur du löser uppgiften.

    Svar:
    Ditt svar:
    Rätt svar:
    (Korrekta varianter)
    {[{correctAnswer}]}
    Bedömningsanvisningar/Manuell rättning
    Klicka i rutorna och bedöm ditt svar.
    • Rättad
    • +1
    • Rättad
    Dela med lärare
    Rättar...
  • 20. Premium

    Redigera uppgift Rapportera fel Ändra till korrekt
    (2/1/0)
    E C A
    B
    P
    PL
    M 2 1
    R
    K
    M NP INGÅR EJ Uppgift från prov

    Samira och Leo gör karameller. De värmer karamellsmeten i en kastrull och mäter temperaturen.

    a) Vilken temperatur har karamellsmeten efter $10$10 minuter? 

    b) Smeten börjar koka vid $102$102  $^{\circ}$C.
    När smeten är $162$162  $^{\circ}$C har den kokat färdigt.
    Hur många minuter har karamellsmeten kokat?
    Visa hur du löser uppgiften.

    Svar:
    Ditt svar:
    Rätt svar:
    (Korrekta varianter)
    {[{correctAnswer}]}
    Bedömningsanvisningar/Manuell rättning
    Klicka i rutorna och bedöm ditt svar.
    • Rättad
    • +1
    • Rättad
    Dela med lärare
    Rättar...
  • 21. Premium

    Redigera uppgift Rapportera fel Ändra till korrekt
    (3/2/0)
    E C A
    B 2 1
    P
    PL
    M
    R
    K 1 1
    M NP INGÅR EJ Uppgift från prov

    Kevin och Maja har några pärlor.

    a) Hur många procent av Kevins pärlor är gula?

    b) Hur många procent av Majas pärlor är gula?
    Visa hur du löser uppgiften.

    c) Kevin och Maja gör ett halsband av alla pärlorna.
    Hur många procent av pärlorna i halsbandet är gula?
    Visa hur du löser uppgiften.

    Svar:
    Ditt svar:
    Rätt svar:
    (Korrekta varianter)
    {[{correctAnswer}]}
    Bedömningsanvisningar/Manuell rättning
    Klicka i rutorna och bedöm ditt svar.
    • Rättad
    • +1
    • Rättad
    Dela med lärare
    Rättar...
  • 22. Premium

    Redigera uppgift Rapportera fel Ändra till korrekt
    (1/2/0)
    E C A
    B
    P 1 1
    PL
    M
    R
    K 1
    M NP INGÅR EJ Uppgift från prov

    Samira köper $2$2 kakor och $3$3 bullar i kaféet. Hon betalar $54$54 kr.
    Leo köper $4$4 läsk. Han betalar $60$60 kr.
    Kevin köper $2$2 läsk och $1$1 bulle. Han betalar $42$42 kr.
    Hur mycket kostar $1$1 kaka?
    Visa hur du löser uppgiften.

    Svar:
    Ditt svar:
    Rätt svar:
    (Korrekta varianter)
    {[{correctAnswer}]}
    Bedömningsanvisningar/Manuell rättning
    Klicka i rutorna och bedöm ditt svar.
    • Rättad
    • +1
    • Rättad
    Dela med lärare
    Rättar...
  • 23. Premium

    Redigera uppgift Rapportera fel Ändra till korrekt
    (1/1/1)
    E C A
    B
    P 1 1
    PL
    M 1
    R
    K
    M NP INGÅR EJ Uppgift från prov

    På marknaden kastar Maja tre bollar för att få poäng.
    Antalet poäng hon får beror på vilka hål hon kastar bollarna i.

    • För en boll i det minsta hålet får hon fem gånger så många poäng som för det största hålet.
    • För en boll i det mellersta hålet får hon dubbelt så många poäng som för det största hålet.
    • Om hon kastar en boll i varje hål får hon $120$120 poäng.

    Hur många poäng får Maja om hon kastar en boll i det minsta hålet?
    Visa hur du löser uppgiften.

    Svar:
    Ditt svar:
    Rätt svar:
    (Korrekta varianter)
    {[{correctAnswer}]}
    Bedömningsanvisningar/Manuell rättning
    Klicka i rutorna och bedöm ditt svar.
    • Rättad
    • +1
    • Rättad
    Dela med lärare
    Rättar...
  • 24. Premium

    Redigera uppgift Rapportera fel Ändra till korrekt
    (0/1/1)
    E C A
    B 1
    P
    PL
    M
    R 1
    K
    M NP INGÅR EJ Uppgift från prov

    På skolan finns en grupp som planerar marknaden.
    De är $20$20 personer i gruppen och medelvärdet av deras åldrar är $12$12 år.
    Det börjar tre nya personer som är $10$10 år, $11$11 år och $15$15 år i gruppen.
    Hur förändras medelvärdet?
    Välj ditt påstående och motivera.

    Det höjs      Det sänks      Det förändras inte      Det kan man inte säga

    Svar:
    Ditt svar:
    Rätt svar:
    (Korrekta varianter)
    {[{correctAnswer}]}
    Bedömningsanvisningar/Manuell rättning
    Klicka i rutorna och bedöm ditt svar.
    • Rättad
    • +1
    • Rättad
    Dela med lärare
    Rättar...
  • 25. Premium

    Redigera uppgift Rapportera fel Ändra till korrekt
    (2/2/1)
    E C A
    B 1 1 1
    P
    PL
    M 1 1
    R
    K
    M NP INGÅR EJ Uppgift från prov

    Eleverna i årskurs $6$6 har samlat in pengar till välgörenhet.
    Diagrammet visar vad klasserna har gjort för att samla in pengar och hur mycket varje klass har samlat in.

    a) Klass $6$6D har bara samlat in pengar på marknaden.
    De har samlat in $3\text{ }500$3 500 kr.
    Rita in stapeln för $6$6D i diagrammet.

    b) Hur mycket pengar har $6$6A och $6$6B tillsammans samlat in genom att sälja tulpaner?
    Visa hur du löser uppgiften.

    c) Hur stor andel av de pengar som $6$6B har samlat in kommer från teater?
    Visa hur du löser uppgiften.

    Svar:
    Ditt svar:
    Rätt svar:
    (Korrekta varianter)
    {[{correctAnswer}]}
    Bedömningsanvisningar/Manuell rättning
    Klicka i rutorna och bedöm ditt svar.
    • Rättad
    • +1
    • Rättad
    Dela med lärare
    Rättar...
  • 26. Premium

    Redigera uppgift Rapportera fel Ändra till korrekt
    (0/3/2)
    E C A
    B
    P 2 1
    PL
    M 1
    R
    K 1
    M NP INGÅR EJ Uppgift från prov

    a) Kevin och Maja gör karameller som klassen ska sälja.
    Ett paket druvsocker innehåller $1$1  kg.
    Hur många karameller räcker det till?
    Visa hur du löser uppgiften.

    b) De har $360$360 g strösocker kvar som de vill göra karameller av.
    Hur mycket druvsocker behöver de?
    Visa hur du löser uppgiften.

    Svar:
    Ditt svar:
    Rätt svar:
    (Korrekta varianter)
    {[{correctAnswer}]}
    Bedömningsanvisningar/Manuell rättning
    Klicka i rutorna och bedöm ditt svar.
    • Rättad
    • +1
    • Rättad
    Dela med lärare
    Rättar...
Så hjälper Eddler dig:
Videor som är lätta att förstå Övningar & prov med förklaringar
Allt du behöver för att klara av provet
Så hjälper Eddler dig:
Videor som är lätta att förstå Övningar & prov med förklaringar
Allt du behöver för att klara av provet
Din skolas prenumeration har gått ut!
Påminn din lärare om att förnya eller fortsätt plugga med Eddler på egen hand.
Så funkar det för:
Elever/Studenter Lärare Föräldrar
Din skolas prenumeration har gått ut!
Förnya er prenumeration. Kontakta oss på: info@eddler.se