Författare:
Simon Rybrand
Tid kvar
00:00Totalpoäng
0/28X-uppgifter (4)
Till eleven - Information inför det muntliga delprovet
Du kommer att få en uppgift som du ska lösa skriftligt och sedan ska du presentera din lösning muntligt. Om du behöver får du ta hjälp av dina klasskamrater, din lärare och ditt läromedel när du löser uppgiften. Din muntliga redovisning börjar med att du presenterar vad uppgiften handlar om och sedan får du beskriva och förklara din lösning. Du ska redovisa alla steg i din lösning. Däremot, om du har gjort samma beräkning flera gånger (till exempel i en värdetabell) så kan det räcka med att du redovisar några av beräkningarna. Din redovisning är tänkt att ta maximalt 5 minuter och ska göras för en mindre grupp klasskamrater och din lärare.
Den uppgift som du får ska i huvudsak lösas för hand, algebraiskt. Det kan hända att du behöver en miniräknare för att göra en del beräkningar men du ska inte hänvisa till grafritande och/eller symbolhanterande funktioner på räknaren (om du har en sådan typ av räknare) när du redovisar din lösning.
Vid bedömningen av din muntliga redovisning kommer läraren att ta hänsyn till:
• hur fullständig, relevant och strukturerad din redovisning är,
• hur väl du beskriver och förklarar tankegångarna bakom din lösning,
• hur väl du använder den matematiska terminologin.
Hur fullständig, relevant och strukturerad din redovisning är
Din redovisning ska innehålla de delar som behövs för att dina tankar ska gå att följa och förstå. Det du säger bör komma i lämplig ordning och inte innehålla någonting onödigt. Den som lyssnar ska förstå hur beräkningar, beskrivningar, förklaringar och slutsatser hänger ihop med varandra.Hur väl du beskriver och förklarar tankegångarna bakom din lösning
Din redovisning bör innehålla både beskrivningar och förklaringar. Man kan enkelt säga att en beskrivning svarar på frågan ”Hur?” och en förklaring svarar på frågan ”Varför?”. Du beskriver något när du till exempel berättar hur du har gjort en beräkning. Du förklarar något när du motiverar varför du till exempel kunde använda en viss formel.Hur väl du använder den matematiska terminologin
När du redovisar bör du använda ett språk som innehåller matematiska termer, uttryckssätt och symboler som är lämpliga utifrån den uppgift du har löst. Matematiska termer är ord som till exempel ”exponent”, ”funktion” och ”graf”.
Ett exempel på ett matematiskt uttryckssätt är att x2 utläses ”x upphöjt till 2” eller ”x i kvadrat”. Några exempel på matematiska symboler är π och ƒ (x), vilka utläses ”pi” och ”ƒ av x”1.
Figuren nedan visar ett rätblock med sidorna x3 , (6−x) och (6−x) l.e.
Använd derivata och beräkna rätblockets största möjliga volym.Svar:Rättar...2.
För funktionen ƒ gäller att ƒ (x)=x3+5x2+7
a) Bestäm ƒ ’(4) med hjälp av deriveringsregler.
b) Bestäm ƒ ’(4) med hjälp av ändringskvot*.
c) Förklara, gärna med hjälp av en figur, varför du får olika svar i a)- och b)-uppgiften.
*Kommentar: Ändringskvot kallas även för förändringskvot eller differenskvot.
Svar:Se mer: Derivatans DefinitionRättar...3.
Intill en motorväg ska man anlägga en 2,0 m hög jordvall som bullerskydd. Jordvallens form kan beskrivas med en andragradskurva y=2,0−0,125x2
Beräkna hur många m3 jord som kommer att behövas per kilometer jordvall.
Svar:Rättar...4. Premium
Andrea och Beata tänker börja spara pengar på var sitt konto där årsräntan är 2 %. Andrea tänker sätta in en engångssumma på 15000 kr i slutet av år 2012. Beata tänker sätta in 1000 kr per år, med start i slutet av år 2012.
Hur mycket pengar har Andrea respektive Beata på sina konton omedelbart efter Beatas sista insättning i slutet av år 2026?
Rättar...
Tid kvar
00:00Totalpoäng
- E
- C
- A