Eddler
Kurser Alla kurser Min kurs Min sida Min sida Provbank Mina prov Läromedel Blogg Hjälp & Guider Om oss Kontakt Nationella prov Gamla högskoleprov Screening Priser läromedel
Sök Mitt konto Logga ut Elev/lärare
-registrering
Logga in Köp Premium Köp Premium Prova gratis
Genom att använda den här sidan godkänner du våra användarvillkor, vår integritetspolicy och att vi använder cookies.
EXEMPEL I VIDEON
Lägg till som läxa
Lägg till som stjärnmärkt
  Lektionsrapport Repetera   Hjälp

Frågor hjälpmarkerade!

Alla markeringar försvinner.

Ta bort markeringar Avbryt
Kopiera länk Facebook X (Twitter) Repetera Rapportera Ändra status
KURSER  / 
Alla nationella prov
 /   Nationellt prov Årskurs 9 - 2014

Nationellt prov åk 9, 2014, DEL D

Endast Premium- användare kan rösta.
  • Författare:Simon Rybrand
    Redigera lektion Redigera text Redigera övning Redigera video Skapa thumbnails

    ██████████████████████████
    ████████████████████████████████████████████████████

    Vi hjälper dig att repetera om du behöver

    {[{ prereqFeedback.title }]} {[{ prereqFeedback.body }]}
    RESULTAT
    Du har det som behövs
    Är du säker?
    REPETERAR
    Du ser första minuten av genomgången. Prova gratis i 14 dagar Se hela med Eddler Premium
    Få tillgång till hela Eddler
    • Alla videor i alla kurser
    • Övningar med förklaringar på rätt nivå
    • Allt inför NP och HP
    • Gjort av legitimerade mattelärare
    Prova gratis i 14 dagar Köp Premium
    Sedan 99 kr/mån. Ingen bindningstid.
    Din skolas prenumeration har gått ut

    Påminn din lärare om att förnya, eller fortsätt plugga med Eddler på egen hand.

    Köp Premium
    Sedan 99 kr/mån. Ingen bindningstid.
    Er prenumeration har gått ut

    Kontakta oss på info@eddler.se för att förnya.

    Repetera mer i lektionen

    0-uppgifter (16)

    • Du ska nu få följa Erik, Liam och Amy i skolan och på deras fritid.

      Tänk på att vid bedömningen av ditt arbete kommer läraren att ta hänsyn till

      • vilka matematiska kunskaper du har visat
      • hur väl du har visat ditt resonemang
      • hur väl du har redovisat ditt arbete.

    • 17. Premium

      Redigera uppgift Rapportera fel Ändra till korrekt
      (3/0/0)
      E C A
      B
      P 1
      PL
      M 1
      R
      K 1
      EXIT NP INGÅR EJ Uppgift från prov

      I skolans matsal äter $460$460 personer lunch varje dag. En dag kan man välja mellan lasagne, fiskgratäng och pastasallad. Av de som äter i matsalen så väljer $60\text{ }\%$60 % lasagne och $150$150 personer väljer fiskgratäng. Hur många personer väljer pastasallad?

      Rättas inte automatiskt. Du bedömer själv mot facit.
      Svar:
      Ditt svar:
      Rätt svar:
      (Korrekta varianter)
      {[{correctAnswer}]}
      Bedöm ditt svarBedömningsanvisningar/Manuell rättning
      Jämför med rätt svar ovan och kryssa i det du har fått med.
      Klicka i rutorna och bedöm ditt svar.
      • Rättad
      • +1
      • Rättad
      Se mer:Videolektion: Räkna ut procent - Andelen
      Dela med lärare
      Rättar...
    • 18. Premium

      Redigera uppgift Rapportera fel Ändra till korrekt
      (3/0/0)
      E C A
      B
      P 1
      PL
      M 1
      R
      K 1
      EXIT NP INGÅR EJ Uppgift från prov

      Liam och Amy planerar en temakväll för föräldrar på skolan. Det ska finnas fruktskålar i varje klassrum.

      I en skål ska det finnas $5$5 apelsiner, $8$8 bananer och $12$12 äpplen. I en fruktlåda finns totalt $400$400 frukter. Förhållandet mellan de olika frukterna är detsamma i fruktlådan som i skålen. Hur många frukter av varje sort finns det i fruktlådan?

      Rättas inte automatiskt. Du bedömer själv mot facit.
      Svar:
      Ditt svar:
      Rätt svar:
      (Korrekta varianter)
      {[{correctAnswer}]}
      Bedöm ditt svarBedömningsanvisningar/Manuell rättning
      Jämför med rätt svar ovan och kryssa i det du har fått med.
      Klicka i rutorna och bedöm ditt svar.
      • Rättad
      • +1
      • Rättad
      Se mer:Videolektion: Proportionalitet - Högstadiet
      Liknande uppgifter: förhållande
      Dela med lärare
      Rättar...
    • 19. Premium

      Redigera uppgift Rapportera fel Ändra till korrekt
      (2/1/0)
      E C A
      B
      P 1 1
      PL
      M 1
      R
      K
      EXIT NP INGÅR EJ Uppgift från prov

      Erik vill baka eget bröd. Han köper en bakmaskin som kostar $495$495 kr.
      Ingredienserna till ett helt bröd kostar $17$17 kr. I affären kostar ett liknande bröd $29$29 kr. Hur många hela bröd behöver han minst baka för att spara in vad bakmaskinen kostade?

      Rättas inte automatiskt. Du bedömer själv mot facit.
      Svar:
      Ditt svar:
      Rätt svar:
      (Korrekta varianter)
      {[{correctAnswer}]}
      Bedöm ditt svarBedömningsanvisningar/Manuell rättning
      Jämför med rätt svar ovan och kryssa i det du har fått med.
      Klicka i rutorna och bedöm ditt svar.
      • Rättad
      • +1
      • Rättad
      Se mer:Videolektion: Ekvationslösning - Högstadiet
      Dela med lärare
      Rättar...
    • 20. Premium

      Redigera uppgift Rapportera fel Ändra till korrekt
      (1/2/0)
      E C A
      B
      P 1 1
      PL
      M
      R
      K 1
      EXIT NP INGÅR EJ Uppgift från prov

      Amy och Liam går och fikar. Amy köper två bullar och två glas juice.
      Hon betalar $74$74 kr. Kunden före henne köper ett glas juice och två bullar och betalar $53$53 kr. Liam vill gärna veta vad en bulle kostar. Vad kostar en bulle?

      Rättas inte automatiskt. Du bedömer själv mot facit.
      Svar:
      Ditt svar:
      Rätt svar:
      (Korrekta varianter)
      {[{correctAnswer}]}
      Bedöm ditt svarBedömningsanvisningar/Manuell rättning
      Jämför med rätt svar ovan och kryssa i det du har fått med.
      Klicka i rutorna och bedöm ditt svar.
      • Rättad
      • +1
      • Rättad
      Dela med lärare
      Rättar...
    • 21.

      Amy och Liam funderar över miljön och alla sopor som vi människor slänger. I skolan har de studerat hur mycket hushållsavfall som slängs i Nordens olika länder under ett år.

      I varje diagram finns fyra av länderna med.

    • a) Premium

      Redigera uppgift Rapportera fel Ändra till korrekt
      (1/0/0)
      E C A
      B 1
      P
      PL
      M
      R
      K
      EXIT NP INGÅR EJ Uppgift från prov

      Titta i diagram $1$1. Ungefär hur många procent av hushållsavfallet utgör Sveriges andel?

      Rättas inte automatiskt. Du bedömer själv mot facit.
      Svar:
      Ditt svar:
      Rätt svar:
      (Korrekta varianter)
      {[{correctAnswer}]}
      Bedöm ditt svarBedömningsanvisningar/Manuell rättning
      Jämför med rätt svar ovan och kryssa i det du har fått med.
      Klicka i rutorna och bedöm ditt svar.
      • Rättad
      • +1
      • Rättad
      Se mer:Videolektion: Diagram och tabeller
      Liknande uppgifter: andel cirkeldiagram Procent
      Dela med lärare
      Rättar...
    • b) Premium

      Redigera uppgift Rapportera fel Ändra till korrekt
      (1/1/0)
      E C A
      B
      P
      PL
      M
      R 1 1
      K
      EXIT NP INGÅR EJ Uppgift från prov

      Förklara varför Sveriges andel är olika i de båda diagrammen.

      Rättas inte automatiskt. Du bedömer själv mot facit.
      Svar:
      Ditt svar:
      Rätt svar:
      (Korrekta varianter)
      {[{correctAnswer}]}
      Bedöm ditt svarBedömningsanvisningar/Manuell rättning
      Jämför med rätt svar ovan och kryssa i det du har fått med.
      Klicka i rutorna och bedöm ditt svar.
      • Rättad
      • +1
      • Rättad
      Se mer:Videolektion: Diagram och tabeller
      Liknande uppgifter: andel cirkeldiagram Procent
      Dela med lärare
      Rättar...
    • 22. Premium

      Redigera uppgift Rapportera fel Ändra till korrekt
      (1/2/0)
      E C A
      B 1
      P 1
      PL
      M 1
      R
      K
      EXIT NP INGÅR EJ Uppgift från prov

      Erik och Liam har fått en låda med salamikorvar för att sälja så att de kan tjäna pengar till en klassresa. När Erik har sålt $\frac{1}{3}$13  av alla korvarna och Liam har sålt $\frac{1}{4}$14  av alla korvarna, så återstår det $15$15 salamikorvar.
      Hur många salamikorvar fanns det från början i lådan?

      Rättas inte automatiskt. Du bedömer själv mot facit.
      Svar:
      Ditt svar:
      Rätt svar:
      (Korrekta varianter)
      {[{correctAnswer}]}
      Bedöm ditt svarBedömningsanvisningar/Manuell rättning
      Jämför med rätt svar ovan och kryssa i det du har fått med.
      Klicka i rutorna och bedöm ditt svar.
      • Rättad
      • +1
      • Rättad
      Se mer:Videolektion: Räkna ut det hela
      Dela med lärare
      Rättar...
    • 23. Premium

      Redigera uppgift Rapportera fel Ändra till korrekt
      (1/2/0)
      E C A
      B
      P 1 1
      PL
      M 1
      R
      K
      EXIT NP INGÅR EJ Uppgift från prov

      Amy tänker blanda en sallad av $3$3 olika grönsaker. Hon har $5$5 olika grönsaker att välja mellan. På hur många olika sätt kan hon göra sin sallad?

      Rättas inte automatiskt. Du bedömer själv mot facit.
      Svar:
      Ditt svar:
      Rätt svar:
      (Korrekta varianter)
      {[{correctAnswer}]}
      Bedöm ditt svarBedömningsanvisningar/Manuell rättning
      Jämför med rätt svar ovan och kryssa i det du har fått med.
      Klicka i rutorna och bedöm ditt svar.
      • Rättad
      • +1
      • Rättad
      Se mer:Videolektion: Kombinatorik
      Liknande uppgifter: Kombinatorik
      Dela med lärare
      Rättar...
    • 24. Premium

      Redigera uppgift Rapportera fel Ändra till korrekt
      (0/2/1)
      E C A
      B
      P 1
      PL
      M
      R 1 1
      K
      EXIT NP INGÅR EJ Uppgift från prov

      Bilden är inte skalenligt ritad.

      Liam ska göra modeller av två matlådor. De ska tillverkas i samma material. Alla längdmått på den stora matlådan är $3$3 gånger så långa som på den lilla matlådan.

      Liam påstår att den stora lådans volym är $9$9 gånger större än den lilla lådans volym. Stämmer det? Motivera ditt svar.

      Rättas inte automatiskt. Du bedömer själv mot facit.
      Svar:
      Ditt svar:
      Rätt svar:
      (Korrekta varianter)
      {[{correctAnswer}]}
      Bedöm ditt svarBedömningsanvisningar/Manuell rättning
      Jämför med rätt svar ovan och kryssa i det du har fått med.
      Klicka i rutorna och bedöm ditt svar.
      • Rättad
      • +1
      • Rättad
      Se mer:Videolektion: Volym - Högstadiet
      Liknande uppgifter: Problemlösning med volym Volym
      Dela med lärare
      Rättar...
    • 25.

      Att gå på kafé har de senaste åren blivit alltmer populärt i Sverige och kaféernas totala inkomster har ökat.

    • a) Premium

      Redigera uppgift Rapportera fel Ändra till korrekt
      (0/2/0)
      E C A
      B 1
      P
      PL
      M
      R
      K 1
      EXIT NP INGÅR EJ Uppgift från prov

      Med hur många procent har de totala inkomsterna ökat från år $2007$2007 till år $2011$2011?

      Rättas inte automatiskt. Du bedömer själv mot facit.
      Svar:
      Ditt svar:
      Rätt svar:
      (Korrekta varianter)
      {[{correctAnswer}]}
      Bedöm ditt svarBedömningsanvisningar/Manuell rättning
      Jämför med rätt svar ovan och kryssa i det du har fått med.
      Klicka i rutorna och bedöm ditt svar.
      • Rättad
      • +1
      • Rättad
      Se mer:Videolektion: Procentuell ökning och minskning
      Liknande uppgifter: förändringsfaktor Procent
      Dela med lärare
      Rättar...
    • b) Premium

      Redigera uppgift Rapportera fel Ändra till korrekt
      (0/2/2)
      E C A
      B 1
      P
      PL
      M 2
      R
      K 1
      EXIT NP INGÅR EJ Uppgift från prov

      Man tror att de totala inkomsterna kommer att öka med ungefär $7\text{ }\%$7 % per år från och med år $2011$2011. Hur mycket kommer då kaféernas totala inkomster att vara år $2016$2016?

      Rättas inte automatiskt. Du bedömer själv mot facit.
      Svar:
      Ditt svar:
      Rätt svar:
      (Korrekta varianter)
      {[{correctAnswer}]}
      Bedöm ditt svarBedömningsanvisningar/Manuell rättning
      Jämför med rätt svar ovan och kryssa i det du har fått med.
      Klicka i rutorna och bedöm ditt svar.
      • Rättad
      • +1
      • Rättad
      Liknande uppgifter: förändringsfaktor potenser Procent
      Dela med lärare
      Rättar...
    • 26. Premium

      Redigera uppgift Rapportera fel Ändra till korrekt
      (1/2/1)
      E C A
      B 1
      P 1 1 1
      PL
      M
      R
      K
      EXIT NP INGÅR EJ Uppgift från prov

      En affär säljer en chokladkaka som väger $200$200 g och kostar $25$25 kr. Storleken på chokladkakan ändras så att den nya chokladkakan väger $10\text{ }\%$10 % mer. Affären höjer samtidigt priset på den nya chokladkakan med $30\text{ }\%$30 %. Med hur många procent förändras kilopriset?

      Rättas inte automatiskt. Du bedömer själv mot facit.
      Svar:
      Ditt svar:
      Rätt svar:
      (Korrekta varianter)
      {[{correctAnswer}]}
      Bedöm ditt svarBedömningsanvisningar/Manuell rättning
      Jämför med rätt svar ovan och kryssa i det du har fått med.
      Klicka i rutorna och bedöm ditt svar.
      • Rättad
      • +1
      • Rättad
      Se mer:Videolektion: Procentuell ökning och minskning
      Dela med lärare
      Rättar...
    • 27.

      Klass $9B$9B ordnar en sommarfest för att samla in pengar till ett barnhem.
      Under de senaste åren har klassen ordnat liknande fester.

      Förra året betalade festdeltagarna totalt $8\text{ }380$8 380 kr. Vuxna betalade $120$120 kr och barn $50$50 kr för att gå på festen. Amy vill veta hur många vuxna och barn som var med på festen och Erik hjälper henne därför att ställa upp följande ekvation: $50\cdot x+120\cdot\left(92-x\right)=8\text{ }380$50·x+120·(92−x)=8 380 

    • a) Premium

      Redigera uppgift Rapportera fel Ändra till korrekt
      (1/0/0)
      E C A
      B
      P 1
      PL
      M
      R
      K
      EXIT NP INGÅR EJ Uppgift från prov

      Vad står  $x$x för? Endast svar krävs.

      Rättas inte automatiskt. Du bedömer själv mot facit.
      Svar:
      π²
      Ditt svar:
      Rätt svar:
      (Korrekta varianter)
      {[{correctAnswer}]}
      Bedöm ditt svarBedömningsanvisningar/Manuell rättning
      Jämför med rätt svar ovan och kryssa i det du har fått med.
      Klicka i rutorna och bedöm ditt svar.
      • Rättad
      • +1
      • Rättad
      Se mer:Videolektion: Ekvationslösning - Högstadiet
      Dela med lärare
      Rättar...
    • b) Premium

      Redigera uppgift Rapportera fel Ändra till korrekt
      (0/2/1)
      E C A
      B
      P
      PL
      M 2 1
      R
      K
      EXIT NP INGÅR EJ Uppgift från prov

      Hjälp Bea att lösa ekvationen och redovisa din lösning.

      Rättas inte automatiskt. Du bedömer själv mot facit.
      Svar:
      Ditt svar:
      Rätt svar:
      (Korrekta varianter)
      {[{correctAnswer}]}
      Bedöm ditt svarBedömningsanvisningar/Manuell rättning
      Jämför med rätt svar ovan och kryssa i det du har fått med.
      Klicka i rutorna och bedöm ditt svar.
      • Rättad
      • +1
      • Rättad
      Se mer:Videolektion: Ekvationslösning - Högstadiet
      Dela med lärare
      Rättar...
    • c) Premium

      Redigera uppgift Rapportera fel Ändra till korrekt
      (0/2/1)
      E C A
      B
      P 1
      PL
      M
      R
      K 1 1
      EXIT NP INGÅR EJ Uppgift från prov

      Hur många vuxna och hur många barn kom på festen?

       

      Rättas inte automatiskt. Du bedömer själv mot facit.
      Svar:
      Ditt svar:
      Rätt svar:
      (Korrekta varianter)
      {[{correctAnswer}]}
      Bedöm ditt svarBedömningsanvisningar/Manuell rättning
      Jämför med rätt svar ovan och kryssa i det du har fått med.
      Klicka i rutorna och bedöm ditt svar.
      • Rättad
      • +1
      • Rättad
      Se mer:Videolektion: Ekvationslösning - Högstadiet
      Dela med lärare
      Rättar...
    • 28. Premium

      Redigera uppgift Rapportera fel Ändra till korrekt
      (0/2/3)
      E C A
      B
      P 1 1
      PL
      M 1 1
      R
      K 1
      EXIT NP INGÅR EJ Uppgift från prov

      Amy och Liam brukar gå till gymmet och träna. Där kan man antingen betala $100$100 kr per besök eller så kan man köpa ett medlemskort för att sedan betala en lägre avgift varje gång man tränar. Amy och Liam väljer att köpa varsitt medlemskort.

      Ett år tränade Liam $34$34 gånger och Amy tränade $26$26 gånger. Liam betalade $2\text{ }820$2 820 kr totalt för medlemskort och avgifter och Amy betalade $2\text{ }180$2 180 kr totalt för medlemskort och avgifter. Hur mycket betalade de varje gång de tränade och vad kostade medlemskortet?

      Rättas inte automatiskt. Du bedömer själv mot facit.
      Svar:
      Ditt svar:
      Rätt svar:
      (Korrekta varianter)
      {[{correctAnswer}]}
      Bedöm ditt svarBedömningsanvisningar/Manuell rättning
      Jämför med rätt svar ovan och kryssa i det du har fått med.
      Klicka i rutorna och bedöm ditt svar.
      • Rättad
      • +1
      • Rättad
      Se mer:Videolektion: Proportionalitet - Högstadiet
      Dela med lärare
      Rättar...
    Så hjälper Eddler dig:
    Videor som är lätta att förstå Övningar & prov med förklaringar
    Allt du behöver för att klara av provet
    Så hjälper Eddler dig:
    Videor som är lätta att förstå Övningar & prov med förklaringar
    Allt du behöver för att klara av provet
    Din skolas prenumeration har gått ut!
    Påminn din lärare om att förnya eller fortsätt plugga med Eddler på egen hand.
    Så funkar det för:
    Elever/Studenter Lärare Föräldrar
    Din skolas prenumeration har gått ut!
    Förnya er prenumeration. Kontakta oss på: info@eddler.se